"Не користите “наменски DTD”!" је Српски превод оригиналне и званичне верзије W3C документа "Don't use custom DTD's" који се налази на адреси http://www.w3.org/Style/customdtd. Текст је превео архитекта Данило, а превод проверио Лазар. Превод може садржати грешке. За додатне релевантне преводе W3C докумената, посетите овај линк. Ако вам је ова страница била од користи, посетите јединствен анониман интернет форум.
Ћирилица | Latinica
W3C Стил страница садржи елеменат <трептање>. <трептање> није HTML елеменат а ипак страна је валидна судећи по HTML валидаторима. У чему је трик?
У ствари, страна је синтаксно валидна, зато што је елеменат декларисан у документу. Докле год су елементи прописно декларисани, страна је валидна у смислу SGML/XML.
Али страна није семантички исправна. То је SGML докуменат, али није HTML докуменат. Не постоји званичан стандард који дефинише шта <трептање> значи.
W3C Стилска страна користи нестандардан елеменат као шалу. Ако познајете историју CSS-а можда ће те се сетити да је један од разлога за CSS био баш тај да се избегне да сваки браузер измишља своје нестандардне елементе, као што је <трептање>.
Технички, додавање нестандардних елемената се постиже писањем “наменског DTD” и његовим укључивањем у први ред документа (DOCTYPE линија). Наменски DTD се може направити, на пример, копирањем HTML4 DTD и његовим модификовањем.
Не радите ово! Документи треба да имају значење као и исправну синтаксу. SGML и XML само дефинишу синтаксу. HTML и XHTML дефинишу значење. Ако додате елементе који нису дефинисани стандардом, само ви знате шта они значе. А у 20 или 50 година, можда ви ни више нећете знати…
Наравно, можете да експериментишете, на пример да радите на будућим Web форматима, али осим тога ви не би требали користити власничке елементе.