"Web Стилски Фајлови" је Српски превод оригиналне и званичне верзије W3C документа "Web Style Sheets" који се налази на адреси http://www.w3.org/Style/. Текст је превео архитекта Данило, а превод проверио Лазар. Превод може садржати грешке. За додатне релевантне преводе W3C докумената, посетите овај линк. Ако вам је ова страница била од користи, посетите јединствен анониман интернет форум.
Ћирилица | Latinica
(Ова страна користи CSS фајлове)
“Надам се, будућност Web иновације ће се угледати на Web Конзорцијум у његовом раду на CSS-у”
— Јакоб Ниелсен
Стилски језик описује како се документи презентују на екрану, у штампи, или чак и како се изговарају. W3C активно промовише употребу стилских фајлова на Web-у од како је Конзорцијум основан 1994-те. Стил Активности је произвела неколико W3C Препорука (CSS1, CSS2, XPath, XSLT). CSS је нарочито широко имплементиран у браузерима.
Прикључивањем стилских фајлова структуираним документима на Web-у (нпр. HTML), аутори и читаоци могу да утичу на презентацију документа притом не жртвујући независност од платформе и не додајући .
Најлакши начин да се започне експериментисање са стилским језиком јесте да се нађе браузер који подржава CSS. Дискусије о стилским фајловима се воде на www-style@w3.org мејлинг листи и на comp.infosystems.www.authoring.stylesheets.
W3C Стил Активности такође развија XSL, који се састоји од комбинације XSLT и “Форматираних Објеката” (XSL-FO).
Питате се који да изаберете? Прочитајте "CSS и XSL"
Чињеница да је W3C развила XSL поред CSS-а је изазвала делимичну забуну. Зашто развити други стилски језик кад имплементатори нису још ни први завршили? Одговор може да се нађе у следећој табели:
CSS | XSL | |
---|---|---|
Може да се користи са HTML? | да | не |
Може да се користи са XML? | да | да |
Језик трансформације? | не | да |
Синтакса | CSS | XML |
Јединствене карактеристике су те да CSS може да се користи за стилизовање HTML и XML докумената. XSL, супротно томе, може само да трансформише документа. На пример, XSL може да се користи за трансформацију XML података у HTML/CSS документа на Web серверу. На овај начин, два језика се комплементирају, и могу се заједно користити.
Оба језика могу да се користе за стилизовање XML докумената.
CSS и XSL користе исти основни модел форматирања и дизајнери сходно томе имају приступ истим карактеристикама форматирања у ова језика. W3C ће вредно да ради да обезбеди интероперабилну имплементацију доступних модела за форматирање.
W3C коментар "Коришћење XSL-a и CSS-a заједно" је доступан.
Ако је ово за вас нова област, можда желите да почнете читањем неколико извештаја из штампе о стилским фајловима:
Информације о дугмадима на дну ове странице су доступне на страни за дугмад и на CSS Валидатору.
Cascading Style Sheets (CSS) је стилски механизам који је развијен да се удовољи потребама вебдизајнера и корисника.
W3C има Радну Групу која развија надоградив Стилски Језик (XSL). XSL је грађен на DSSSL и CSS и примарно је циљан на високо структуиране XML податке који, нпр., треба да реорганизује елементе пре презентације. За више информација о XSL погледајте W3C XSL страницу са ресорсима.
DSSSL је стабло трансформације документа и стилски језик са много следбеника у SGML заједници. DSSSL ресорси на Web-у:
CSS фајл мозе да се направи и едитује “ручно,” нпр., са текст едиторим, али такође можете написати програм у ECMAscript, Java или неком другом језику, који обрађује стилске фајлове. Ово је уствари уобичајено, да постоје доступне програмске библиотеке корисних функција. Да помогне прилагођавање таквих програма и библиотека на различите компјутерске платформе, W3C је развила спецификацију која се зове CSS-DOM, која дефинише скуп функција које све такве библиотеке морају да имају.
CSS Документни Објектни Модел је API (Абстрактан Програмски Интерфејс) за обрађивање CSS (и до извесне границе и других стилских језика) из унутар програма. API је спецификација програмске библиотеке. Можете на њу да гледате као на упутство: она описује функције и њихове параметре, али не садржи стварни код.
Постоји неколико доступних CSS-DOM библиотека, за различите платформе. Много њих је бесплатно. Много браузера има уграђену CSS-DOM библиотеку, за коришћење у ECMAScript програмима.
SAC (Једноставан API за CSS) је комплемент CSS-DOM-у. CSS-DOM садржи функције за обрађивање стилских фајла пошто је учитан у меморију; функције дефинисане SAC-ом помажу у парсирању стилског фајла, нпр., у пребацивању стилског фајла из фајла у меморију.
CSS-DOM је W3C Препорука. SAC је пројекат у развоју. Неки Програми (а да нису браузери) су излистани на страни CSS прегледа.
Такође погледајте:
W3C тим и представници W3C Чланица често дају презентације.
Динамички HTML је израз коришћен за описивање HTML страница са динамичким садржајем. CSS је једна од три компоненти у динамичком HTML-у; друге две су сам HTML и JavaScript (који се стандардизује под именом EcmaScript). Три компоненте су сједињене са DOM, Документни Објектни Модел.